سال جدید در راه است… و این روزها بیشتر خانواده‌ها کم‌کم سرگرم رفت و روب منازل می‌شوند تا سال جدید را در محیطی متفاوت و پاکیزه آغاز کنند. در چنین شرایطی رعایت نکات ایمنی و مراقبت از چشم‎ها اهمیت بیشتری می‌یابد. در ادامه به موارد بسیار شایع که ممکن است این روزها به چشم شما آسیب برساند ذکر میکنیم:

ضربه‎های چشمی

ضربه‌ها انواع مختلفی دارند و می‌توانند بدون صدمه باشند یا منجر به آسیب‌های شدید چشمی و حتی تخلیه آن شوند. اما به طور کلی ضربه‌‌های چشمی دو دسته هستند؛ نوع اول ضرباتی است که تخریبی روی بافت چشم ایجاد نمی‌کند اما آسیب‌زایی بالایی دارد. نوع دوم ضربه‌های تیز و برنده هستند مثل ضربه چاقو و قیچی و سوزن که آسیب‌زایی آنها به مراتب بیشتر است.

ضربه‌ها در بعضی موارد باعث خونریزی شده و اتاق قدامی چشم را تحت تاثیر قرار داده و باعث پارگی شبکیه و عنبیه به شکل حاد یا مزمن می‌شوند و در مواردی ابتلا به آب مروارید زودرس را به همراه دارند. این ضربات گاهی موجب کنده شدن لنز شده و به حدقه چشم یا بافت استخوانی عضلات چشمی آسیب جدی وارد می‌کند.
منابع تولید ضربه متنوع است و از یک افتادگی ساده شروع شده و به نزاع، تصادفات رانندگی و حتی جشن‌های آخر سال نیز می‌رسد.

اگر ضربه به بافت عضلات و استخوان‎ها آسیب وارد کرده باشد اثر خود را با کمبودی دور چشم نشان می‌دهد و استخوان‌ها دردناک می‌شوند. در بعضی موارد عارضه دوبینی، انحراف و حتی کنده شدن چشم و بروز نابینایی کامل دور از انتظار نیست.

آسیب‎های چشمی در اثر مواد شیمیایی:

در روزهای پایانی سال این گروه از آسیب‌ها از موارد شایع اورژانس‌های چشمی هستند؛ منظور از مواد شیمیایی هم آسیب دیدگی با مواد اسیدی و قلیایی است که می‌بایست مصدوم در کوتاه‌ترین زمان به مرکز درمانی منتقل شود. نکته مهم اینکه در سال‎های اخیر سوختگی‌های اسیدی افزایش یافته است؛ چرا که افراد بدون توجه به نکات ایمنی و استفاده از تجهیزات محافظتی با مواد اسیدی کار می‌کنند و بعضاً دچار آسیب‌های شدید و غیرقابل بازگشت می‌شود.

گام اول پیشگیری است، اما چنانچه حادثه اتفاق افتاد مهمترین کار شست و شوی محل سوختگی با آب فراوان در محل است، اگر این مرحله به دقت انجام شود شانس درمان افزایش می‌یابد.

مصدومان ناشی از سوختگی شیمیایی به محض ورود به مرکز درمانی آزمون سنجش PH را پشت سر می‎گذارند تا در صورت خنثی نشدن میزانPH ، شست‎وشو ادامه یابد. در بچه‌ها به دلیل بی‌قراری زیاد، این کار در اتاق عمل و تحت بیهوشی انجام می‌شود.

پس از این مراحل، درمانی دارویی آغاز شده و در صورتی که شدت سوختگی زیادی باشد با تشخیص چشم پزشک متخصص ممکن است پیوند قرنیه هم انجام شود.